Dlaczego mam na głowie siwe włosy?

 

dlaczego włosy siwieją

Najczęściej argumentuje się ich wystąpienie genetyką. Za siwe włosy, jak prezentują badania, nie odpowiada tylko i wyłącznie wiek. Mimo że, są one traktowane jako synonim starości i z tego względu całkowicie niemile widziane na głowie – mogą pojawić się znacznie wcześniej, bo nawet w wieku młodzieńczym. Powszechnie, tempo życia wielu młodych ludzi i nie tylko, skutkuje dużą ilością stresu, a ta – zmianą pigmentu włosów. To jednak niejedyna, poza wiekiem i genetyką przyczyna siwienia włosów. Dowiedz się, dlaczego włosy siwieją i poznaj sposoby, które pomogą ci ponownie uzyskać piękne włosy, a co najważniejsze – zdrowe włosy!


Nawigacja:

Pierwszy siwy włos synonimem starości

Powszechnie przyjmuje się, że siwizna jest społecznym synonimem starości. Nie działa to jednak w każdym przypadku, bo włosy siwe mogą wystąpić w znacznie wcześniejszym etapie życia. Czyli kiedy? Uwaga – już w wieku młodzieńczym 20-25 lat, a nawet wcześniej! Z czego to wynika? Naturalny proces siwienia włosów następuje w wieku 30-40 lat, kiedy to w organizmie dochodzi do ograniczenia ilości melaniny. Problem zmiany barwy, tak ważnej części wizerunku – włosów – może pojawić się w okresie młodości na skutek: przebytych chorób, nieprawidłowego trybu życia i nieodpowiedniej pielęgnacji.


Predyspozycje włosów do siwienia są inne dla każdego przypadku – u kogoś mogą wystąpić pierwsze objawy tego procesu w wieku 20-25 lat, a u innych – nie dać o sobie znać, nawet w wieku 50 lat. O tym, kiedy się pojawią i w jakim tempie będą się kształtować siwe włosy, decyduje genetyka. Wystąpienie siwych włosów, wcześniej niż w okresie starości, może być także spowodowane chorobą – tarczycą, która związana jest z zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu.

Dlaczego włosy siwieją? Czy wiek jest jedynym powodem?

Blond, czerń, brąz […], można by wymieniać dalej, dzieląc wskazane odcienie na ich pochodne, aby określić kolor włosów, który jest indywidualny w przypadku każdej jednostki. Barwa włosów zależy od melanocytów, które znajdują się w korzeniach włosów i produkują substancję koloryzującą – melaninę. Proces siwienia następuje w wyniku niedoboru ilości melaniny, czego przyczyną jest nieprawidłowe funkcjonowanie melanocytów. Utrata naturalnej barwy włosów związana jest z uwarunkowaniami fizjologicznymi organizmu – wraz z kolejnymi latami, ilość włosów siwych na głowie może się zwiększać. Spowodowane to jest zmniejszeniem ilości barwnika włosów. To jednak niejedyna przyczyna zmiany pigmentu. Proces siwienia włosów następuje również w wyniku trybu życia i wcale nie dotyczy tylko osób starszych. Z problemem siwizny borykają się także młodzi ludzie. W ich przypadku pojawienie się bezbarwnej struktury włosa określa się przedwczesnym siwieniem.

Nieprawidłowy tryb życia a włosy siwe dookoła całej głowy

Wszystko to, co jemy oraz to, jak się czujemy, wpływa na funkcjonowanie organizmu – prawidłowe lub zaburzone. Zasada ta działa także w przypadku włosów. Zbyt małe ilości minerałów w spożywanych posiłkach, niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Niedobór witaminy B niekorzystnie wpływa na włosy – powoduje, że są nie tylko osłabione, ale i podatne na wcześniejsze siwienie. Jeżeli więc marzysz, aby twoje włosy były nie tylko zdrowe, ale i piękne – kontroluj to, co jesz. Nieraz pewnie słyszałeś z czyichś ust „zaraz osiwieję z tych nerwów” – jak się okazuje – jest to możliwe w perspektywie czasu. Szczególnie powszechnie, gdy jesteśmy narażeni na to negatywne działanie na co dzień w wielu sytuacjach – w pracy, domu itd. Ważne jest, aby w tym zawrotnym tempie życia znaleźć chwilę na odpoczynek. Nagłe osiwienie ze strachu lub pojawienie się w miejscu wyrwanego siwego włosa – kolejnych to jednak mity.


Badania potwierdzają coś innego – szkodliwe działanie papierosów dla całego organizmu, w tym włosów, powoduje przyspieszenie procesu siwienia. Zawarte w tytoniu duże ilości wolnych rodników, skutkuje uszkodzeniem genów i degradacją komórek, co wpływa na proces starzenia. Produkcję wolnych rodników wzmaga także spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu. Na siwienie włosów wpływa także ich nieprawidłowa pielęgnacja – zbyt częste korzystanie z kosmetyków do włosów, suszenie i prostowanie.

Skoro już wiesz dlaczego siwieją włosy – nie bądź bierny wobec tego procesu!

Włosy, które straciły swój naturalny pigment i stały się siwe – nie powrócą do swojej pierwotnej barwy ot, tak. Nie pomoże też czarodziejska różdżka, są jednak inne sposoby, dzięki którym twoje włosy mogą odzyskać kolor. Wśród nich: farby, leki i jednocześnie – prawidłowy styl życia i odpowiednia dieta. Do jadłospisu należy dołączyć potrawy bogate w minerały, witaminy i jednocześnie wykluczyć używki – alkohol oraz papierosy. Producenci suplementów diety, gwarantują piękne i zdrowe włosy w ramach kuracji kapsułkami, które oferują. Na liście polecanych leków, które przeciwdziałają siwieniu włosów, jest GRAY PROTECT. Kapsułki są doceniane przez klientów, którzy nie kryją swojego zadowolenia z ich skutecznego działania. Z ich opinii wynika, że pierwsze efekty widoczne są już po tygodniu stosowania.

Źródła:
 1. Wielopolska, Anna. „Siwe włosy mogą się przydać.” Business Week-edycja polska 8 (137) (2003): 60-61.
 2. Łuczak-Zielkiewicz, Izabela, and Mirosław M. Szutowski. „Wartość diagnostyczna włosów.” Biuletyn Wydziału Farmaceutycznego. WUM 8 (2013): 56-64.

7 myśli na temat “Dlaczego mam na głowie siwe włosy?

 • 13 maja 2019 o 17:21
  Permalink

  Do autorów artykułu – gdzie można dostać gray protect, tzn. w jakiej aptece w Bydgoszczy?
  Najlepiej w centrum, pozdrawiam. 🙂

  • 23 maja 2019 o 17:21
   Permalink

   Ojoj kochana. Nie ma szans. W Warszawie żadna apteka u nas go nie miała. Nieprawdopodobne to w stolicy, ale jednak tak. Poszukaj lepiej w internetowych sklepach.

 • 19 sierpnia 2019 o 19:21
  Permalink

  Czyli jeśli mam 25 lat i zaczynam mieć siwe kosmyki to normalne? Do tej pory wszyscy mężczyźni w mojej rodzicie siwieli dopiero po 40stce.

  • 6 września 2019 o 23:08
   Permalink

   Normalne?? A gdzie tam! Tak młody facet nie powinien siwieć, jak w rodzinie do tej pory wcześnie nikt nie siwiał.
   Od razu bym się zainteresował na Twoim miejscu, czy przypadkiem nie masz poważnych niedoborów kolego. Możesz zrobić badania krwi, ale od razu polecam kupić ekstrakt z czarnej borówki, żelazo, miedź i biotynę. Kombinacja idealna dla włosów, które siwieją!!

   • 2 października 2019 o 16:31
    Permalink

    Rzadko się o tym mówi, ale siwe włosy w młodym wieku pojawiają się przez stres!
    Jestem żywym przykładem, ze tak jest. Pracowałam pół roku na słuchawce w firmie telekomunikacyjnej. Szefostwo było bardzo surowe, a klienci chamscy i nie do zniesienia. Stres mnie wykańczał nie tylko od środka, ale już i na pierwszy rzut oka – na głowie miałam bardzo dużo siwych kosmyków.
    Okazało się, że od stresu dostałam ogromnych niedoborów m.in. żelaza, biotyny, jadłam za mało antocyjanów i jodu. Jak zmieniłam pracę na mniej obciążającą psychicznie i kupiłam przepisane przez trychologa tabletki na uzupełnienie niedoborów – moje włosy wróciły do normalnego stanu. Wizyta u lekarza nie była tania, a okazało się, że tabletki od ręki dostępne w internecie, więc żałuję, że sama wcześniej się nie zainteresowałam tematem.

    • 21 października 2019 o 10:07
     Permalink

     Dzień dobry. Mam okropne problemy z włosami, prawdopodobnie właśnie przez pracę. Na razie wybrałam się do dermatologa na NFZ (właśnie, żeby nie przepłacać za wizyty), ale prawie nic mi nie powiedziała! Kazała uzupełniać biotynę, żelazo i miedź, i jeść własnie dużo borówek (bo mają te antocyjan). Ale żadnego konkretnego leku mi nie przepisała! A nie mam 200 złoty na trychologa. hanka – napiszesz coś więcej, co brałaś?

     • 2 listopada 2019 o 19:23
      Permalink

      200 złoty? To chyba przed podwyżkami.
      Wszystko co wymieniłaś dostaniesz w Gray Protect. Dla mnie złoto i strzałk w 10tkę. Najtaniej jest na https://grayprotect.pl/ Zamawiam kolejne opakowanie, bo wyjadłam tableteczki z dwóch poprzednich. Trzeba było od razu 3 zamówić…

Dodaj komentarz