Dlaczego mam na głowie siwe włosy?

 

dlaczego włosy siwieją

Najczęściej argumentuje się ich wystąpienie genetyką. Za siwe włosy, jak prezentują badania, nie odpowiada tylko i wyłącznie wiek. Mimo że, są one traktowane jako synonim starości i z tego względu całkowicie niemile widziane na głowie – mogą pojawić się znacznie wcześniej, bo nawet w wieku młodzieńczym. Powszechnie, tempo życia wielu młodych ludzi i nie tylko, skutkuje dużą ilością stresu, a ta – zmianą pigmentu włosów. To jednak niejedyna, poza wiekiem i genetyką przyczyna siwienia włosów. Dowiedz się, dlaczego włosy siwieją i poznaj sposoby, które pomogą ci ponownie uzyskać piękne włosy, a co najważniejsze – zdrowe włosy!


Nawigacja:

Pierwszy siwy włos synonimem starości

Powszechnie przyjmuje się, że siwizna jest społecznym synonimem starości. Nie działa to jednak w każdym przypadku, bo włosy siwe mogą wystąpić w znacznie wcześniejszym etapie życia. Czyli kiedy? Uwaga – już w wieku młodzieńczym 20-25 lat, a nawet wcześniej! Z czego to wynika? Naturalny proces siwienia włosów następuje w wieku 30-40 lat, kiedy to w organizmie dochodzi do ograniczenia ilości melaniny. Problem zmiany barwy, tak ważnej części wizerunku – włosów – może pojawić się w okresie młodości na skutek: przebytych chorób, nieprawidłowego trybu życia i nieodpowiedniej pielęgnacji.


Predyspozycje włosów do siwienia są inne dla każdego przypadku – u kogoś mogą wystąpić pierwsze objawy tego procesu w wieku 20-25 lat, a u innych – nie dać o sobie znać, nawet w wieku 50 lat. O tym, kiedy się pojawią i w jakim tempie będą się kształtować siwe włosy, decyduje genetyka. Wystąpienie siwych włosów, wcześniej niż w okresie starości, może być także spowodowane chorobą – tarczycą, która związana jest z zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu.

Dlaczego włosy siwieją? Czy wiek jest jedynym powodem?

Blond, czerń, brąz […], można by wymieniać dalej, dzieląc wskazane odcienie na ich pochodne, aby określić kolor włosów, który jest indywidualny w przypadku każdej jednostki. Barwa włosów zależy od melanocytów, które znajdują się w korzeniach włosów i produkują substancję koloryzującą – melaninę. Proces siwienia następuje w wyniku niedoboru ilości melaniny, czego przyczyną jest nieprawidłowe funkcjonowanie melanocytów. Utrata naturalnej barwy włosów związana jest z uwarunkowaniami fizjologicznymi organizmu – wraz z kolejnymi latami, ilość włosów siwych na głowie może się zwiększać. Spowodowane to jest zmniejszeniem ilości barwnika włosów. To jednak niejedyna przyczyna zmiany pigmentu. Proces siwienia włosów następuje również w wyniku trybu życia i wcale nie dotyczy tylko osób starszych. Z problemem siwizny borykają się także młodzi ludzie. W ich przypadku pojawienie się bezbarwnej struktury włosa określa się przedwczesnym siwieniem.

Nieprawidłowy tryb życia a włosy siwe dookoła całej głowy

Wszystko to, co jemy oraz to, jak się czujemy, wpływa na funkcjonowanie organizmu – prawidłowe lub zaburzone. Zasada ta działa także w przypadku włosów. Zbyt małe ilości minerałów w spożywanych posiłkach, niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Niedobór witaminy B niekorzystnie wpływa na włosy – powoduje, że są nie tylko osłabione, ale i podatne na wcześniejsze siwienie. Jeżeli więc marzysz, aby twoje włosy były nie tylko zdrowe, ale i piękne – kontroluj to, co jesz. Nieraz pewnie słyszałeś z czyichś ust „zaraz osiwieję z tych nerwów” – jak się okazuje – jest to możliwe w perspektywie czasu. Szczególnie powszechnie, gdy jesteśmy narażeni na to negatywne działanie na co dzień w wielu sytuacjach – w pracy, domu itd. Ważne jest, aby w tym zawrotnym tempie życia znaleźć chwilę na odpoczynek. Nagłe osiwienie ze strachu lub pojawienie się w miejscu wyrwanego siwego włosa – kolejnych to jednak mity.


Badania potwierdzają coś innego – szkodliwe działanie papierosów dla całego organizmu, w tym włosów, powoduje przyspieszenie procesu siwienia. Zawarte w tytoniu duże ilości wolnych rodników, skutkuje uszkodzeniem genów i degradacją komórek, co wpływa na proces starzenia. Produkcję wolnych rodników wzmaga także spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu. Na siwienie włosów wpływa także ich nieprawidłowa pielęgnacja – zbyt częste korzystanie z kosmetyków do włosów, suszenie i prostowanie.

Skoro już wiesz dlaczego siwieją włosy – nie bądź bierny wobec tego procesu!

Włosy, które straciły swój naturalny pigment i stały się siwe – nie powrócą do swojej pierwotnej barwy ot, tak. Nie pomoże też czarodziejska różdżka, są jednak inne sposoby, dzięki którym twoje włosy mogą odzyskać kolor. Wśród nich: farby, leki i jednocześnie – prawidłowy styl życia i odpowiednia dieta. Do jadłospisu należy dołączyć potrawy bogate w minerały, witaminy i jednocześnie wykluczyć używki – alkohol oraz papierosy. Producenci suplementów diety, gwarantują piękne i zdrowe włosy w ramach kuracji kapsułkami, które oferują. Na liście polecanych leków, które przeciwdziałają siwieniu włosów, jest GRAY PROTECT. Kapsułki są doceniane przez klientów, którzy nie kryją swojego zadowolenia z ich skutecznego działania. Z ich opinii wynika, że pierwsze efekty widoczne są już po tygodniu stosowania.

Źródła:
  1. Wielopolska, Anna. “Siwe włosy mogą się przydać.” Business Week-edycja polska 8 (137) (2003): 60-61.
  2. Łuczak-Zielkiewicz, Izabela, and Mirosław M. Szutowski. “Wartość diagnostyczna włosów.” Biuletyn Wydziału Farmaceutycznego. WUM 8 (2013): 56-64.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *