Jak powstrzymać siwe włosy w młodym wieku? Skutecznie!

powstrzymać siwe włosy w młodym wieku

Siwienie włosów to proces naturalny, który zachodzi w sposób fizjologicznie uwarunkowany w trakcie starzenia się organizmu. W wyniku spowolnienia funkcjonowania melanocytów produkowana jest mniejsza ilość barwnika włosów – melaniny. Włosy tracą swój naturalny blask i kolor. Starość to jednak niejedyny wyznacznik siwienia, gdyż problem ten dotyczy również ludzi młodych. Obniża on samoocenę oraz wywołuje poczucie dyskomfortu. Dowiedz się jak powstrzymać siwienie włosów!

Jak powstrzymać pierwszy siwy włos w młodym wieku przed jego pojawieniem?

U jednych pojawia się w wieku 20-30 lat, u innych 40, a nawet powyżej. Nie ma reguły, która sprawdziłaby się w każdym przypadku. Pierwsze oznaki siwienia pojawiają się na skroniach, następnie włosy tracą kolor na całej głowie. Zmiana barwy włosów w każdym przypadku jest indywidualna – czas wystąpienia i przebieg procesu są różne. Czynniki, które o nich decydują poza genetyką, to tryb życia, odżywianie, ilość stresu, sięganie po używki – alkohol, tytoń. Często stanowią one przyczynę przedwczesnego siwienia, które dotyka ludzi w młodym wieku.

Siwe włosy u dziecka – rzadkość, ale co jakiś czas się zdarza!

Najczęściej za wystąpienie procesu u najmłodszych odpowiadają choroby: nadczynność tarczycy, anemia. Nie można całkowicie zapobiec siwieniu, które następuje w sposób fizjologiczny w każdym organizmie, ale można mu zapobiegać. W tym celu bardzo ważna jest pielęgnacja włosów.

Jak powstrzymać siwienie włosów poprzez zmianę nawyków?

Powstrzymanie siwienia włosów jest praktycznie niemożliwe. Można go jednak bardzo drastycznie opóźnić, poprzez wprowadzenie do codzienności określonych nawyków. Powszechnie ludzie bardzo często żyją w biegu, nie znajdując chwili dla siebie. Nadmiar obowiązków i ciągły stres niekorzystnie wpływają na organizm, również na kondycję włosów. Do czynników, które odwleką w czasie siwienie, należą: relaks, unikanie stresu, prawidłowa dieta, unikanie używek, aktywność fizyczna. Jeżeli więc zastanawiasz się, jak zatrzymać siwienie, weź pod uwagę co je wywołuje i przeciwdziałaj temu.

  • Dieta bogata w witaminę B

Niedobór witaminy B przyspiesza proces siwienia. Odwrotne działanie, bo korzystne dla organizmu ma spożywanie posiłków, które posiadają jej duże pokłady. Witamina B odżywia i wzmacnia włosy, a co więcej – utrwala ich naturalny kolor. Znajdziesz ją w takich produktach jak: banany, pomarańcze, brokuły, otręby pszenne, mięso kurczaka, jaja. Oto co jemy, należy dbać w każdym wieku. Menu bogate w witaminę B powstrzymuje siwienie włosów u mężczyzn, kobiet. Działa także na siwe włosy w młodym wieku. Podobne działanie mają witaminy: A, E, biotyny oraz minerały: wapń, selen, cynk, magnez, potas, żelazo i miedź.

  • Chwila odpoczynku dla ciała i umysłu

W celu przeciwdziałania procesowi siwienia – zwolnij i się zrelaksuj. Problemy w pracy i w domu, są źródłem silnego stresu, który wpływa na przyspieszenie procesu starzenia się organizmu. Skutkiem tego jest również zmniejszenie ilości produkowanego barwnika włosów – melaniny. Mówi się, że można osiwieć z nerwów – nie dosłownie, a w przenośni. Długotrwałe dostarczanie uczucia niepokoju, w perspektywie czasu wpływa niekorzystnie na organizm, znacznie go osłabiając. Jeśli więc chcesz opóźnić siwienie – pamiętaj, żeby w nadmiarze obowiązków, znaleźć czas dla siebie – czytanie książki, wieczór przed telewizorem, wieczór z filiżanką herbaty pod kocem – wybierz tę formę spędzenia czasu, która najbardziej Cię relaksuje i pozwala odsapnąć od problemów dnia codziennego.

  • Ochrona przed UV

Ekspozycja włosów na słońcu wpływa na przyspieszenie procesu siwienia. Dotyczy to zarówno włosów, które zaczęły już siwieć, jak i tych, które tego procesu jeszcze nie przeszły. W celu opóźnienia siwienia włosów należy pamiętać o ich ochronie przed promieniowaniem UV – pamiętaj, aby przebywając na słońcu, chronić włosy pod czapką, kapeluszem czy chustą.

Jak powstrzymać siwienie włosów u mężczyzn i młodzieńców?

Zmiana pigmentu włosów dotyczy także mężczyzn. Podobnie, jak w przypadku kobiet – oni także mogą powstrzymać siwienie naturalnymi sposobami – przeciwdziałając jego przyczynom. Skuteczne i szybkie w działaniu jest farbowanie włosów, do którego wielu mężczyzn podchodzi jednak sceptycznie. Jakie jeszcze metody pomogą powstrzymać siwienie włosów u mężczyzn? Te, które najczęściej są wykorzystywane, to: szampony przeciwdziałające siwieniu, odsiwiacze oraz produkty z zawartością kwasu omega-3 i omega-6. Szampony stosowane regularnie – przyciemniają włosy, maskując siwy odcień. Odsiwiacze odbudowują pigment włosów, stymulując je do produkcji melaniny. Kwas omega-3 oraz omega-6, zapobiega utracie naturalnego odcienia włosów.

Jak dbać o siwe włosy, kiedy już jednak pojawią się na naszej głowie?

Siwe włosy, podobnie jak naturalne, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. W tym celu należy stosować produkty, które są bezpośrednio przeznaczone do poprawy ich kondycji. Na rynku dostępny jest szeroki wybór preparatów do siwych włosów: szampony, odżywki, które działają wzmacniająco i regenerująco. Włosy, które utraciły pigment, są sztywne i trudne do okiełznania.

Dzięki stosowaniu produktów, które są do nich dostosowane – włosy odzyskają blask i wyrazistość.

6 Odpowiedzi do Jak powstrzymać siwe włosy w młodym wieku? Skutecznie!

  1. marek pisze:

    Według mnie siwienie jest przede wszystkim genetyczne i zioła czy szampony tu niewiele poradzą

  2. tymert pisze:

    Mój ojciec mają 40 lat był już całkiem siwy, u mnie zaczęło się koło 30 ale zacząłem brać kapsułki na siwienie, odżywiać się zdrowiej i jak na razie siwizny ani śladu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedem × = siedem