Jak zapobiec siwieniu włosów? Jak zamaskować siwe włosy?

 

siwe włosy męskie - jak zapobiec siwieniu włosów

Siwienie włosów to problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn i w sposób fizjologicznie uwarunkowany pojawia się w okresie starości. Może także w wyniku innych czynników, wystąpić znacznie wcześniej. Proces ten jest nieodwracalny, dlatego próba jego zatrzymania to walka z wiatrakami. Istnieją jednak sposoby, które pomagają zapobiegać skutkom, którymi są siwe włosy. Mężczyzna niezależnie od czego czy jest w młodym wieku, czy nieco i znacznie starszym – mogą i mają pełne prawdo odczuwać uczucie dyskomfortu. W artykule odpowiemy na pytanie jak zapobiegać temu procesowi

Nawigacja:

Siwe włosy mężczyzny są chyba jednym z najczęściej wymienianych źródeł kompleksów

gray protect
Przejdź na stronę producenta »

Naturalny kolor włosów na przestrzeni lat ulega zmianie, co wynika z procesu starzenia się organizmu. Czarne, brązowe, blond – na to, jaki odcień mają twoje włosy, wpływają uwarunkowania genetyczne. Komórki – melanocyty produkują melaninę – barwnik, odpowiedzialny za pigment włosów od żółci po ognistą czerwień. Wiek wpływa na funkcjonowanie organizmu – im jesteśmy starsi, tym działa on mniej sprawnie. Ma to odniesienie także do pracy melanocytów, które już we wczesnej starości, zaczynają wytwarzać mniej melaniny niż dotychczas. Skutkiem tego jest pozbawienie włosów ich naturalnej barwy i wystąpienie siwizny. Mimo że, wiek 30-40 lat przyjmuje się jako moment pojawienia się pierwszego siwego włosa, są przypadki, kiedy dzieje się to znacznie wcześniej lub później.

Zakłada się, że naturalnie u mężczyzn proces ten zachodzi po 30 roku życia, a u kobiet od około 40 roku życia. Tempo postępowania siwienia jest jednak indywidualne dla każdego przypadku. W wyniku genów, nieprawidłowego trybu życia i odżywiania, stresu, może wystąpić przedwczesne siwienie włosów, które dotyczy mężczyzn w młodym wieku. Początkowo zmianie barwy ulega zarost, następnie skronie i ostatecznie proces obejmuje włosy na całej głowie. Siwe włosy męskie są często źródłem kompleksów. Przyczyny siwienia u młodych mężczyzn to najczęściej: stres, zapracowanie, nieprawidłowa dieta, niepoprawna pielęgnacja, promieniowanie UV oraz choroby, np. nadczynność tarczycy.

Jak zapobiec siwieniu włosów? Dlaczego kobiety mają łatwiej?

Mówi się, że kobiety w tej kwestii mają znacznie lepiej. Siwienie włosów, mimo że jest dla nich równie problematyczne, jak i dla mężczyzn w szybki i prosty sposób może być maskowane. Eksperckie oko fryzjera może zdziałać cuda na głowie klientki, której włosy straciły swoją naturalną barwę w wyniku siwienia. Dobór odpowiedniej farby może zapewnić powrót do pierwotnego koloru. Mimo że, mężczyźni także mogą korzystać z usługi farbowania włosów – decydują się na nią znacznie rzadziej. Przede wszystkim dlatego, że uraża ich godność i męskość, mimo że doskonale widać ich siwe włosy w młodym wieku u mężczyzn są źródłem kompleksów. Na szczęście istnieją inne metody zapobiegania siwieniu włosów.

Więc jak zapobiegać siwieniu włosów przy użyciu dobrze dobranych suplementów diety i odpowiednich kosmetyków?

Suplementy na siwe włosy – zapobieganie od strony kuchni i codziennych wyborów naszych kosmetyków do pielęgnacji

Suplementy diety w formie tabletek cieszą się dużą popularnością, niezależnie od zakresu działania. Mają zastosowanie w przypadku siwienia włosów, któremu przeciwdziałają. Do ich zakupu zachęcają hasła z etykiety, gwarantujące szybkie efekty. Nie wszystkie produkty są tak skuteczne, jak sugerują hasła reklamowe. Warto także zaopatrzyć się w skrzyp w postaci suplementu, gdyż jego regularne dostarczanie do organizmu – wzmacnia włosy i stymuluje produkcję melaniny.

Najlepiej więc wybierać produkty, które rekomendują specjaliści, lekarze lub osoby, które stosowały kuracje w oparciu o konkretne kapsułki. Bardzo dobrą opinią, wśród szerokiego grona, w tym medyków cieszą się tabletki Gray Protect. Jak działają? Przede wszystkim przywracają włosom ich naturalny kolor, nadają blask, odżywiają i przeciwdziałają stresowi. Produkt aktywizuje katalazę we wnętrzu organizmu, wpływając na wydzielanie melaniny, która umożliwia powrót do naturalnych włosów. Jednocześnie lek wspomaga wydzielanie enzymów MSR A oraz B, które przeciwdziałają siwieniu włosów.


 • Szampony i szamponetki

Znajdziesz je na drogeryjnych półkach oraz w aptekach – szampony zapobiegające siwieniu włosów. Produkt stosowany zgodnie z zaleceniem – regularnie – przywraca włosom naturalny kolor. Fotopigmenty, które się w nich znajdują – nadają im ciemniejszą barwę. Najczęściej pierwsze efekty można zauważyć po ok. 3-4 tygodniach kuracji, ale aby utrzymać efekt, nie należy jej przerywać.


 • Odsiwiacze

Odsiwiacze, które również są łatwo dostępne na rynku – zapobiegają siwieniu włosów u mężczyzn. Ich skład, do którego należy melanina, odbudowuje pigment włosa. Nie tylko umożliwiają powrót do naturalnego koloru włosów, ale również działają na nie wzmacniająco.


 • Domowe kuracje

Jeżeli chcesz zamaskować siwe włosy, możesz skorzystać z domowych kuracji. Jedną z nich jest przygotowywanie naparów, np. naparu z czarnej herbaty, który przyciemnia włosy. Żeby jednak móc cieszyć się widokiem zdrowych i pełnych koloru włosów, należy korzystać z naparów regularnie. Dzięki kuracji, siwe włosy przestaną być twoją zmorą.

Kiedy zauważymy już u siebie postępujące siwienie włosów – zapobieganie, które wdrażamy, wymaga zmiany trybu życia

Stres, zła dieta i częste korzystanie z używek, skutkują siwieniem włosów. W celu zapobiegania zmianie ich barwy należy znaleźć w harmonogramie chwilę tylko dla siebie i przeznaczać ją na relaks. Ważne jest także, aby zwracać uwagę na, to co się je. Pamiętaj, aby dodać do codziennego jadłospisu potrawy bogate w witaminę B, która wzmacnia włosy i pomaga utrzymać ich kolor. Palenie papierosów oraz picie alkoholu w nadmiarze skutkuje siwieniem włosów mężczyzn w każdym wieku, często jednak dotyczy młodzieży, która sięga po używki.


Czy siwe włosy u mężczyzn mogą zniknąć? Opinie po kuracji

Kiedy moi koledzy zmagali się z problemem siwych włosów, ja oddychałem z ulgą, że mnie to nie dotyczy. Nie trwało to jednak zbyt długo, bo siwe włosy dostrzegłem bardzo wcześnie także na swojej głowie. Mogłem się tego spodziewać, bo mój ojciec i dziadek w podobnym wieku zauważyli pierwsze zmiany w kolorze włosów. Wiedziałem, że muszę znaleźć rozwiązanie, aby zapobiec siwieniu. Kolega polecił mi tabletki Gray Protect, podkreślając, że działają szybko i skutecznie. Na początku byłem nastawiony do nich sceptycznie, ale gdy zauważyłem poprawę po zaledwie 2 tyg. stosowania wiedziałem, że Marek się nie pomylił i produkt naprawdę działa. Obecnie jestem po 5-miesięcznej kuracji. Moje włosy odzyskały kolor, a co więcej wyglądają zdrowo i są pełne blasku.

Arkadiusz z Wrocławia, 37 lat

Jak ukryć siwe włosy natychmiastowo? Zastosujmy spray na siwe włosy i odrosty

Wiele osób borykających się z problemem srebrnych kosmyków zadaje sobie pytanie: jak ukryć siwe włosy? I o ile można zastosować różnego rodzaju płukanki, szampony i farby, to i tak po pewnym czasie problem wróci w postaci odrastających włosów. A odrosty siwe są bardzo nieestetyczne. Na szczęście istnieje na to skuteczny sposób. Jak zatuszować siwe odrosty? Otóż rozwiązaniem jest farba w sprayu do siwych włosów, która w bardzo krótkim czasie pozwoli pozbyć się wstydliwego problemu. A do tego jest bardzo dokładna. Kosmetyki w sprayu na siwe odrosty działają w ciągu kilku sekund – wystarczy wstrząsnąć pojemnik i spryskać widoczne odrosty w odległości około 10 centymetrów. Efekt jest widoczny po niecałej minucie – spryskane włosy „łapią” kolor i przestają się odróżniać od tych pofarbowanych. Warunkiem powodzenia jest odpowiedni dobór koloru. Jednocześnie należy pamiętać o tym, iż spray na siwe włosy jest przeznaczony do stosowania miejscowego – nie należy używać go na całe włosy, a jedynie na widoczne odrosty.

Spray na siwe odrosty staje się coraz bardziej popularny. Dlatego też sporo firm posiada go w swojej ofercie. Wśród tych najbardziej popularnych można wymienić trzy produkty: Loreal, Venita i Joanna.

1. Loreal – spray na odrosty

Farba w sprayu firmy Loreal to popularny produkt przeznaczony do błyskawicznego retuszu odrostów. Według producenta jego zalety to:

 • skuteczność
 • łatwa aplikacja
 • wysoka pigmentacja
 • natychmiastowy efekt

Spray na odrosty Loreal dostępny jest w kilku najpopularniejszych odcieniach, co sprawia, iż jego dopasowanie do koloru włosów nie stanowi problemu.

2. Joanna – farba w sprayu do rozjaśniania włosów

Firma Joanna stworzyła farbę w sprayu do rozjaśniania włosów w kolorze blond. Joanna w sprayu to preparat pozwalający rozjaśnić i rozświetlić włosy, nadając im efekt naturalnego balejażu. Wśród zalet sprayu można wymienić:

 • szybkość i wygoda stosowania
 • skuteczność
 • naturalny efekt
 • delikatność działania

Dodatkowo produkt zawiera w składzie kompleks keratynowy, który odżywia włosy i sprawia, iż pozostają one miękkie i miłe w dotyku.

3. Venita – spray na siwe odrosty

Spray na odrosty Venita w sposób ekspresowy retuszuje niechciane odrosty. Produkt charakteryzuje się kilkoma podstawowymi cechami:

 • natychmiastowy efekt
 • idealne pokrycie siwych włosów
 • dostępność w kilku najpopularniejszych kolorach (blond, brąz, czerń, rudy)
 • poręczne opakowanie
 • wydajność

Dodatkową zaletą jest fakt, iż spray nie barwi skóry rąk i głowy. Produkt nie zawiera amoniaku oraz utleniaczy.


Dla kogo nadają się spraye na siwe odrosty?

Wiele osób farbujących włosy z powodu siwizny zadaje sobie pytanie: jak zamaskować siwe włosy (czy odrosty) bez farbowania? Rozwiązaniem jest ekspresowy produkt w sprayu, który pozwoli zamaskować nieestetyczny problem. Taki kosmetyk to doskonały sposób na siwe odrosty w sytuacjach awaryjnych – na przykład przed ważnym wyjściem. Jest on polecany osobom, które chcą szybko i skutecznie zamaskować siwe włosy. Co ważne – kolor jest ładny i wyraźny, ale jego trwałość utrzymuje się tylko do pierwszego mycia. Dlatego też spray sprawdzi się wtedy, gdy nie zależy nam na trwałej koloryzacji, a jedynie na chwilowym zamaskowaniu odrostów. Zupełnie nie sprawdzi się w przypadku, gdy chcemy, aby dany kolor utrzymał się na dłużej. Jednocześnie należy zwracać uwagę na skład, gdyż przeciwwskazaniem do stosowania produktu jest uczulenie na jego jakikolwiek składnik.

Podsumowując można powiedzieć, iż jest to bardzo wygodny produkt do natychmiastowego i chwilowego zatuszowania odrostów. I chociażby dlatego wart jest uwagi.

Źródła:
 1. Wojciechowska, Beata. „O starości i jej uciążliwościach w Speculum naturale Wincentego z Beauvais (ok. 1194-1264).” Saeculum Christianum 22 (2016): 36-42.
 2. Strugała, Magdalena, Dorota Talarska, and Marzena Mińska. „Postrzeganie starości i starzenia się przez osoby dorosłe iw wieku podeszłym.” PIELĘGNIARSTWO POLSKIE POLISH NURSING (2016): 376.

6 myśli na temat “Jak zapobiec siwieniu włosów? Jak zamaskować siwe włosy?

 • 21 czerwca 2019 o 19:31
  Permalink

  Próbował ktoś takich domowych i naturalnych sposobów? Słyszałam, że rumianek rozjaśnia siwe włosy, ale trzeba mieć naturalnie jasne włosy a ja niestety mam ciemne. To może sok z ziemniaka na takie ciemniejsze pomoże? Dajcie znać.

  • 12 lipca 2019 o 19:32
   Permalink

   I rumianek, i ziemniak działają na jasne włosy. Różnica jest minimalna nie zadziała to jak farba do włosów albo magiczna gumka, która ściera siwiznę z włosów, jak ołówek z kartki papieru.
   Pierwsze siwe włosy = panika i pożegnanie z młodością. Ale nie trzeba od raz sięgać po jakieś babcine sposoby, które (z całym szacunkiem dla wszystkich babć), ale w tym wypadku są wyssane z palca.
   Lepiej wyjdziesz na tym, jak zaczniesz uzupełniać dietę w biotynę, jod a do tego miedź i żelazo. Jeśli to chroni przed siwizną to i pomoże na już siwe włosy.

 • 15 października 2019 o 17:31
  Permalink

  Od kiedy pół roku temu zauważyłam pierwsze siwe włosy na głowie, od razu poleciałam po dwa różne odsiwiacze. Jeden nawet dla mężczyzn z Joanny. Po dwóch tygodniach nakładania odsiwiaczy, brudzenia łazienki, tracenia czasu – znalazłam 10 kolejnych nowych włosów. Jaka byłam załamana, możecie sobie wyobrazić. Nie będę pisała, że „odsiwiacze tylko dodają siwizny”, ale na pewno spodziewałam się jakiegoś małego efektu…
  Czyli to prawda, że producenci nawet nie mogę zagwarantować jakiegokolwiek efektu.

 • 27 listopada 2019 o 21:18
  Permalink

  Zużyłam 2 opakowania Venity. To fajny sprawy na odrosty, ale na stałe siwizny nie zamaskuje. Szybko się zmywa i – na szczęście – bo jak przesadzi się z ilością, to okropna, brzydka i widoczna skorupa na głowie się robi. Na chwilę ok, ale nie wyobrażam sobie używać go na co dzień… Pewnie skóra przetłuszczona i zapchana.

  • 7 grudnia 2019 o 22:21
   Permalink

   To samo mogę powiedziec o L’oreal Paris 🙂
   Używam w awaryjnych sytuacjach, gdy muszę wyjść do ludzi a odrosty na głowie się rzucają w oczy. Psik psik i nie ma śladu. Potem wiadomo, zmywa się spray i widać je znowu.
   Zauważyłam, że najlepiej sprawdza się u osób, które nie mają siwych włosów. Siwiznę ciężej pokryć, tym samym od razu widać, że za dużo produktu jest na włosach.

   Niestety, na siwe włosy bym tego nie poleciła. Słyszałam, że tabletki są bardzo dobre, ale dla mnie to brzmi nieco abstrakcyjnie… tabletki na siwe włosy? Hm.

   • 12 stycznia 2020 o 10:12
    Permalink

    Z 60% siwienia jest przez stres i niedobory składników. Jak tabletką dostarczasz witamin i minerałów, to kolejne włosy się nie pojawią. Dla mnie to logiczne.
    Poza tym sama biorę Gray Protect profilaktycznie, bo mam 24 lata, ale duuużo stresu w życiu + obciążenie genetyczne, bo rodzice szybko osiwieli. Jak na razie się trzymam i mam swój naturalny kolor na włosach. Zrobiły się nawet ładne i błyszczące przez biotynę w składzie.

Dodaj komentarz