Siwienie włosów – przyczyny leżą głębiej niż się wydaje

 

Siwienie włosów – przyczyny leżą głębiej

Dotyczy każdego, bez wyjątku – siwienie włosów, czyli naturalny proces zmiany barwy ich pigmentu w wyniku starzenia organizmu. U jednych następuje w wieku 30-40 lat, u innych znacznie później lub wcześniej. O ile, pierwszy przypadek nadal wynika z czynników fizjologicznych, drugi może być skutkiem choroby, nieprawidłowego stylu życia. Siwienie w młodym wieku jest określane przedwczesnym siwieniem i może dotyczyć osób w wieku 20 lat, a nawet mniej. Poznaj jakie są przyczyny siwienia.


Nawigacja:

Każde przyczyny siwienia włosów opierają się o pierwotne działanie melanocytów i melaniny

Podstawowym źródłem naturalnego koloru włosów są melanocyty – komórki, które znajdują się w korzeniu włosa. Są one odpowiedzialne za produkcję barwnika – melaniny. W zależności od koloru pigmentu występuje feomelanina, która ma barwę żółto-pomarańczowo-czerwoną i eumelanina, o barwie brązowo-czarnej. Większa ilość melaniny zawarta jest w odcieniach brązu, aniżeli blondu. W wyniku procesu starzenia dochodzi do spowolnienia funkcjonowania organizmu, w tym również pracy melanocytów. W efekcie – produkowane są mniejsze ilości melaniny. W ten sposób dochodzi do siwienia włosów, które zawierając ograniczoną ilość pigmentu, zmieniają barwę na siwą.


U każdego siwe włosy – przyczyny mają różne w zależności od konkretnego rodzaju siwizny, który postępuje na naszej głowie

Siwienie fizjologiczne oraz siwienie przedwczesne różni czas wystąpienia siwizny oraz jej przyczyna. W przypadku ludzi starszych – jest to proces całkowicie naturalny, natomiast zmiana pigmentu włosów u ludzi młodych ma nie tylko podłoże genetyczne. Oto kilka z licznych przyczyn siwienia włosów:


  • Siwienie w młodym wieku zaczyna się od genów

Uwarunkowania genetyczne, czyli cechy, które dziedziczymy po przodkach, odgrywają istotną rolę w organizmie. Podobieństwa wynikające z genów dostrzega się zarówno w wyglądzie, jak i charakterze. Cechy zewnętrzne, które zbliżają nas do przodków, to często: wzrost, koloru oczu i włosów. W przypadku tych ostatnich geny mogą być przyczyną pojawienia się siwizny. U jednych może ona wystąpić zgodnie z naturalnym procesem starzenia, u drugich – znacznie wcześniej. Jeżeli więc Twoi przodkowie, pierwszy siwy włos dostrzegli w wieku młodzieńczym, nie powinno być dla Ciebie zaskoczeniem siwienie włosów w młodym wieku.


  • Codzienny, regularny stres

Stres, czyli uczucie napięcia, które najczęściej wiąże się z trudnymi sytuacjami i przeżyciami, źle wpływa na organizm, skutkując problemami zdrowotnymi. Ludzie każdego dnia, zmagają się z tym nieprzyjemnym stanem w pracy, w domu oraz innych miejscach, w których bywają. Często niewiele potrzeba, aby ktoś odczuł stres. Napięcie mogą wywołać: kolejki w sklepach, korki na ulicach, zaspanie, ale także znacznie poważniejsze sytuacje, które dotyczą bezpośrednio, np. konfliktów z bliską osobą, a nawet śmierci. Osoby, które narażone są na duże ilości stresu na co dzień, w perspektywie czasu mogą mieć problemy zdrowotne. Jest to także jedna z przyczyn przedwczesnego siwienia włosów. Stres powoduje, że melanocyty produkują mniejszą ilość barwnika – melaniny.


  • Postępujące i ukryte choroby

Na liście chorób, które mogą skutkować przedwczesnym siwieniem, są: problemy z tarczycą – głównie nadczynność, cukrzyca, anemia złośliwa, problemy z nerkami. To jednak tylko kilka z wielu przykładów schorzeń, które wpływają na ograniczenie produkcji pigmentu włosów i tym samym ich siwienie. Choroby mogą być przyczyną siwienia w młodym wieku.


  • Niedobór witaminy B

Mocne i zdrowe włosy to zasługa spożywania odpowiednich witamin, w tym witaminy B. Utrwala ona kolor włosów i jednocześnie działa wzmacniająco. Niedobór witaminy B powoduje osłabienie włosów i wpływa na przyspieszenie procesu siwienia. Jeżeli chcesz, aby twoje włosy były zdrowe i odżywione – pamiętaj o wzbogaceniu diety o witaminę B.


  • Używki

Nie od dzisiaj znane są negatywne skutki dla organizmu palenia oraz spożywania alkoholu w dużych ilościach. Tytoń działa niszcząco na geny, powodując degradację komórek. W ten sposób proces starzenia zostaje przyspieszony i jednocześnie – siwienie włosów również następuje znacznie wcześniej niż w sposób naturalny. Alkohol wzmaga produkcję wolnych rodników, które podobnie jak tytoń – powodują uszkodzenie organizmu. Ze względu na to, że po obie używki często sięgają ludzie młodzi, skutkuje to u nich przedwczesną siwizną.

Źródła:
  1. Zmorzanka, Anna Z. “Platon o starości i ludziach starych.” Vox Patrum 56 (2011): 73-104.
  2. Kramkowska, Emilia. “Ludzie młodzi o atrakcyjności (ciała) współczesnego seniora Young people about the attractiveness of (a body of) modern seniors.” GERONTOLOGIA POLSKA (2018): 1.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *