Siwienie włosów – przyczyny leżą głębiej niż się wydaje

 

Siwienie włosów – przyczyny leżą głębiej

Dotyczy każdego, bez wyjątku – siwienie włosów, czyli naturalny proces zmiany barwy ich pigmentu w wyniku starzenia organizmu. U jednych następuje w wieku 30-40 lat, u innych znacznie później lub wcześniej. O ile, pierwszy przypadek nadal wynika z czynników fizjologicznych, drugi może być skutkiem choroby, nieprawidłowego stylu życia. Siwienie w młodym wieku jest określane przedwczesnym siwieniem i może dotyczyć osób w wieku 20 lat, a nawet mniej. Poznaj jakie są przyczyny siwienia.


Nawigacja:

Każde przyczyny siwienia włosów opierają się o pierwotne działanie melanocytów i melaniny

Podstawowym źródłem naturalnego koloru włosów są melanocyty – komórki, które znajdują się w korzeniu włosa. Są one odpowiedzialne za produkcję barwnika – melaniny. W zależności od koloru pigmentu występuje feomelanina, która ma barwę żółto-pomarańczowo-czerwoną i eumelanina, o barwie brązowo-czarnej. Większa ilość melaniny zawarta jest w odcieniach brązu, aniżeli blondu. W wyniku procesu starzenia dochodzi do spowolnienia funkcjonowania organizmu, w tym również pracy melanocytów. W efekcie – produkowane są mniejsze ilości melaniny. W ten sposób dochodzi do siwienia włosów, które zawierając ograniczoną ilość pigmentu, zmieniają barwę na siwą.


U każdego siwe włosy – przyczyny mają różne w zależności od konkretnego rodzaju siwizny, który postępuje na naszej głowie

Siwienie fizjologiczne oraz siwienie przedwczesne różni czas wystąpienia siwizny oraz jej przyczyna. W przypadku ludzi starszych – jest to proces całkowicie naturalny, natomiast zmiana pigmentu włosów u ludzi młodych ma nie tylko podłoże genetyczne. Oto kilka z licznych przyczyn siwienia włosów:


  • Siwienie w młodym wieku zaczyna się od genów

Uwarunkowania genetyczne, czyli cechy, które dziedziczymy po przodkach, odgrywają istotną rolę w organizmie. Podobieństwa wynikające z genów dostrzega się zarówno w wyglądzie, jak i charakterze. Cechy zewnętrzne, które zbliżają nas do przodków, to często: wzrost, koloru oczu i włosów. W przypadku tych ostatnich geny mogą być przyczyną pojawienia się siwizny. U jednych może ona wystąpić zgodnie z naturalnym procesem starzenia, u drugich – znacznie wcześniej. Jeżeli więc Twoi przodkowie, pierwszy siwy włos dostrzegli w wieku młodzieńczym, nie powinno być dla Ciebie zaskoczeniem siwienie włosów w młodym wieku.


  • Codzienny, regularny stres

Stres, czyli uczucie napięcia, które najczęściej wiąże się z trudnymi sytuacjami i przeżyciami, źle wpływa na organizm, skutkując problemami zdrowotnymi. Ludzie każdego dnia, zmagają się z tym nieprzyjemnym stanem w pracy, w domu oraz innych miejscach, w których bywają. Często niewiele potrzeba, aby ktoś odczuł stres. Napięcie mogą wywołać: kolejki w sklepach, korki na ulicach, zaspanie, ale także znacznie poważniejsze sytuacje, które dotyczą bezpośrednio, np. konfliktów z bliską osobą, a nawet śmierci. Osoby, które narażone są na duże ilości stresu na co dzień, w perspektywie czasu mogą mieć problemy zdrowotne. Jest to także jedna z przyczyn przedwczesnego siwienia włosów. Stres powoduje, że melanocyty produkują mniejszą ilość barwnika – melaniny.


  • Postępujące i ukryte choroby

Na liście chorób, które mogą skutkować przedwczesnym siwieniem, są: problemy z tarczycą – głównie nadczynność, cukrzyca, anemia złośliwa, problemy z nerkami. To jednak tylko kilka z wielu przykładów schorzeń, które wpływają na ograniczenie produkcji pigmentu włosów i tym samym ich siwienie. Choroby mogą być przyczyną siwienia w młodym wieku.


  • Niedobór witaminy B

Mocne i zdrowe włosy to zasługa spożywania odpowiednich witamin, w tym witaminy B. Utrwala ona kolor włosów i jednocześnie działa wzmacniająco. Niedobór witaminy B powoduje osłabienie włosów i wpływa na przyspieszenie procesu siwienia. Jeżeli chcesz, aby twoje włosy były zdrowe i odżywione – pamiętaj o wzbogaceniu diety o witaminę B.


  • Używki

Nie od dzisiaj znane są negatywne skutki dla organizmu palenia oraz spożywania alkoholu w dużych ilościach. Tytoń działa niszcząco na geny, powodując degradację komórek. W ten sposób proces starzenia zostaje przyspieszony i jednocześnie – siwienie włosów również następuje znacznie wcześniej niż w sposób naturalny. Alkohol wzmaga produkcję wolnych rodników, które podobnie jak tytoń – powodują uszkodzenie organizmu. Ze względu na to, że po obie używki często sięgają ludzie młodzi, skutkuje to u nich przedwczesną siwizną.

Źródła:
  1. Zmorzanka, Anna Z. „Platon o starości i ludziach starych.” Vox Patrum 56 (2011): 73-104.
  2. Kramkowska, Emilia. „Ludzie młodzi o atrakcyjności (ciała) współczesnego seniora Young people about the attractiveness of (a body of) modern seniors.” GERONTOLOGIA POLSKA (2018): 1.

6 myśli na temat “Siwienie włosów – przyczyny leżą głębiej niż się wydaje

  • 23 marca 2019 o 18:31
    Permalink

    Ciężko się nie zgodzić z artykułem! Wielkie koncerny kosmetyczne wmawiają nam, że siwe włosy przecież można zamalować, „odsiwić”, albo odwrócić szamponami. Wszystko oczywiście nie jest tanie, opakowania nie są ekonomiczne a często można dostać po nich łupieżu. Który facet się nie nabrał na reklamę DX2 z szamponem na siwienie? Moim znajomi wszyscy.
    A tu chodzi przede wszystkim o dostarczanie OD WEWNĄTRZ witamin i minerałów. Dopiero teraz to zrozumiałem.

  • 12 czerwca 2019 o 18:57
    Permalink

    Geny, genami – u mnie nikt nie siwiał w młodym wieku a ja osiwiałem, mając 25 lat. Jestem zdrowy, nie mam żadnych „ukrytych chorób” (chyba). Po prostu mam stresującą pracę i pewnie o to chodzi. Tylko, jakie badania mogę zrobić w tym kierunku? Zbadać krew, czy iść na trichogram? Z góry dzięki za wskazówki od czego zacząć.

    • 19 lipca 2019 o 16:15
      Permalink

      Trichogram kosztuje dość dużo, nie lepiej zrobić sobie cały pakiet na witaminy w laboratorium? Wyjdzie pewnie podobnie a dowiesz się przynajmniej, czy z całym organizmem jest ok. Trichogram tego nie pokaże, ja go odradzam.

      • 14 sierpnia 2019 o 13:45
        Permalink

        Witam. Nie spodziewałem sobie, że ktoś mi odpisze, dlatego zacząłem działać na własną rękę.
        Tak jak piszesz zamiast płacić za trichogram (potem doczytałem, że pobierają kawałek skóry z głowy, aż się włosy jeżą), to kupiłem gotowy pakiet w diagnostyce. Na drugi dzień widziałem już, ze biotyna u mnie leży, z jodem też jest słabo, żelazo na granicy. Dalej poszperałem w internecie, popytałem na forum medycznym i dostałem w końcu namiary na Gray Protect https://grayprotect.pl/. Za dwa miesiące zrobię znowu badania krwi. Może znowu się odezwę. Pozdr.

  • 3 listopada 2019 o 19:04
    Permalink

    Oboje z mężem jesteśmy w takim wieku, że siwienie powinno pojawić się naturalnie. Jak na razie tylko na mam swój naturalny kolor, Janusz niestety prawie całkowicie osiwiał. Wydaje mi się, że to przez ten alkohol, papierosy i ciągły stres. Nie wiem, jak go namówić na to, żeby rzucił to cholerstwo albo chociaż zaczął używam jakichś szamponów na siwienie.

    • 25 grudnia 2019 o 09:24
      Permalink

      Facet ma używać specjalnych szamponów na siwienie? 🙂 Ze swoim mężem walczyłam ponad 3 miesiące, żeby zaczął używać a i tak skończyło się na przelaniu mu innego szamponu do tego, który używa na co dzień. I… nic mu to nie pomogło! Na szczęście w międzyczasie doszliśmy do porozumienia, że zgadza się… na tabletki na siwienie! Przyznam się, że nie słyszałam o nich wcześniej a mój mężulek musiał sam zacząć szperać w internecie.
      Tabletki łykać mógł – nie zajmowało mu to dużo czasu, mógł równie dobrze powiedzieć wścibskim w pracy, że to magnez. Pierwsze efekty były po 2 miesiącach. Teraz zaczynamy trzeci – w takim tempie za kolejne 3 nie będzie śladu po siwiznie.

Dodaj komentarz