Melanina w tabletkach na siwienie włosów

 

Melanina to naturalnie występujący w ciele pigment, który odpowiedzialny jest między innymi za kolor skóry oraz włosów, a także chroni je przed wpływem promieniowania UV, które może być szkodliwe. Dowiedz się, jakie funkcje pełni melanina i jaki jest jej związek melaniny i siwienia, a także czy melanina w tabletkach ma tak dobre opinie jedynie ze względu na reklamy czy jednak faktyczne działanie.


Nawigacja:

Melanina – co to jest i dlaczego jest tak ważna?

Zastawiasz się, co to melanina? Mianem melaniny określa się grupę pigmentów, które są odpowiedzialne za nadanie kolory skórze, włosom i tęczówkom. Są to pigmenty, które pełnią bardzo ważną rolę w naszym organizmie, wyróżnia się trzy rodzaje melianiny, są to:

  • eumelanina – czarnobrązowy barwnik,
  • feomelanina – żółtawo-czerwony barwnik,
  • neuomelaninę – występuje w obrębie układu nerwowego.

Melanina produkowana jest przez komórki melanocyty, które występują przede wszystkim w warstwie podstawnej naskórka. Powstaje ona w wyniku cyklu przemian. Następnie melanina jest magazynowana w melanosomach, skąd następnie jest transportowana do wyższych warstw skóry.

Melanina – gdzie występuje u człowieka i za co odpowiada?

Melanina występuje w skórze, włosach i tęczówkach, odpowiada za ich kolor. Właśnie melanina w skórze odpowiada za to, czy nasza karnacja jest ciemna, czy jasna, a melanina we w oczach i włosach za to, jaki kolor mają nasze tęczówki oraz włosy. Nadanie koloru skórze, włosom i tęczówkom nie jest jednak głównym zadaniem melaniny, pełni ona funkcję ochronną i chroni organizm przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Melanina absorbuje, jak i rozprasza promieniowanie słoneczne.


Osoby, które mają jasną karnację są bardziej podatne na poparzenia słoneczne. Zaś osoby z jasnym kolorem oczu częściej zapadają na schorzenia oczu wywołane działaniem promieniowania UV.

Melanina na siwe włosy – czy ma jakikolwiek wpływ?

Czy ilość melaniny we włosach ma wpływ na siwienie? Oczywiście, że tak! Siwienie jest zupełnie naturalnym procesem, który pojawia się w wyniku starzenia się organizmu. Przyjęło się, że z siwieniem niewiele można zrobić, a jedyną opcją jest farbowanie włosów. W rzeczywistości jednak odpowiednio wybrana melanina w tabletkach daje dobre efekty i zapobiega oraz leczy siwiznę. Siwe włosy mogą pojawiać się bowiem już u bardzo młodych osób i dodają lat.

Siwienie włosów – jak do niego dochodzi?

Siwienie zwykle zaczyna się po 30. roku życia, a większość osób pierwsze oznaki siwienia zauważa w wieku około 35 – 40 lat. Fizjologiczne siwienie zaczyna się zwykle od skroni oraz od czubka głowy. Wbrew powszechnej opinii nie da się osiwieć w jedną noc, jest to bowiem, który zaczyna się na etapie wzrostu włosa. Siwe włosy pojawiają się pojedynczo i nierównomiernie.

Wpływ na pojawienie się pierwszych siwych włosów ma jednak wiele czynników, odpowiedzialne są za to głównie predyspozycje genetyczne, ale także wpływ otoczenia – zanieczyszczenie, częste wystawienie na działanie promieni słonecznych, nieodpowiednia dieta, niedobory witamin czy stres sprawiają, że nowe pokolenia coraz szybciej siwieją. Przedwczesne siwienie ujawnia się nawet u osób poniżej 20. roku życia.


Dlaczego siwienie występuje, kiedy pojawiają się braki melaniny?

Wynika to ze starzenia się melanocytów, które produkują mniej intensywny barwnik. Pojawiają się pojedyncze włosy pozbawione barwnika, które przyjmują kolor keratyny – naturalnego budulca włosów.

Sposoby na zatrzymanie siwienia

Czy siwienie można zatrzymać? Jest to możliwe, tabletki z melaniną dają dobre efekty i pomagają zatrzymać, a nawet cofnąć procesy związane z siwieniem. Melanina zawarta w suplemencie uzupełnia braki wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania melanocytów. Wybierając tabletki z melaniną na siwe włosy należy zwracać uwagę jednak nie na jej zawartość w suplemencie, ale odpowiednio dobrana proporcja względem innych składników. Tylko po odpowiednio zbilansowanym suplemencie można oczekiwać efektów. Obecnie najlepszymi na rynku tabletkami są Gray Protect, których skład został zaprojektowany z myślą o jak najbardziej efektywnym działaniu. Rozwiązaniem siwienia może być melanina w tabletkach – efekty jej działania zaskoczą każdego!

Oprócz stosowania tabletek warto także ograniczyć stres, poprawić dietę i zadbać o prowadzenie zdrowego trybu życia. Warto pamiętać o tym, że siwienie nie zachodzi w jeden dzień. Tak samo w jeden dzień nie zobaczymy efektów działania tabletek. Regularnie stosowane z pewnością jednak przyniosą oczekiwane efekty, a siwe włosy odejdą w niepamięć.

Źródła:
  1. Łuczak-Zielkiewicz, Izabela, and Mirosław M. Szutowski. “Wartość diagnostyczna włosów.” Biuletyn Wydziału Farmaceutycznego. WUM 8 (2013): 56-64.
  2. Frąk, Dorota. “Rozpoznawanie barw i form kolorystycznych stosowanych we fryzjerstwie 514 [01]. Z2. 05.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *