Melanina w tabletkach na siwienie włosów

 

Melanina to naturalnie występujący w ciele pigment, który odpowiedzialny jest między innymi za kolor skóry oraz włosów, a także chroni je przed wpływem promieniowania UV, które może być szkodliwe. Dowiedz się, jakie funkcje pełni melanina i jaki jest jej związek melaniny i siwienia, a także czy melanina w tabletkach ma tak dobre opinie jedynie ze względu na reklamy czy jednak faktyczne działanie.


Nawigacja:

Melanina – co to jest i dlaczego jest tak ważna?

Zastawiasz się, co to melanina? Mianem melaniny określa się grupę pigmentów, które są odpowiedzialne za nadanie kolory skórze, włosom i tęczówkom. Są to pigmenty, które pełnią bardzo ważną rolę w naszym organizmie, wyróżnia się trzy rodzaje melianiny, są to:

 • eumelanina – czarnobrązowy barwnik,
 • feomelanina – żółtawo-czerwony barwnik,
 • neuomelaninę – występuje w obrębie układu nerwowego.

Melanina produkowana jest przez komórki melanocyty, które występują przede wszystkim w warstwie podstawnej naskórka. Powstaje ona w wyniku cyklu przemian. Następnie melanina jest magazynowana w melanosomach, skąd następnie jest transportowana do wyższych warstw skóry.

Melanina – gdzie występuje u człowieka i za co odpowiada?

Melanina występuje w skórze, włosach i tęczówkach, odpowiada za ich kolor. Właśnie melanina w skórze odpowiada za to, czy nasza karnacja jest ciemna, czy jasna, a melanina we w oczach i włosach za to, jaki kolor mają nasze tęczówki oraz włosy. Nadanie koloru skórze, włosom i tęczówkom nie jest jednak głównym zadaniem melaniny, pełni ona funkcję ochronną i chroni organizm przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Melanina absorbuje, jak i rozprasza promieniowanie słoneczne.


Osoby, które mają jasną karnację są bardziej podatne na poparzenia słoneczne. Zaś osoby z jasnym kolorem oczu częściej zapadają na schorzenia oczu wywołane działaniem promieniowania UV.

Melanina na siwe włosy – czy ma jakikolwiek wpływ?

Czy ilość melaniny we włosach ma wpływ na siwienie? Oczywiście, że tak! Siwienie jest zupełnie naturalnym procesem, który pojawia się w wyniku starzenia się organizmu. Przyjęło się, że z siwieniem niewiele można zrobić, a jedyną opcją jest farbowanie włosów. W rzeczywistości jednak odpowiednio wybrana melanina w tabletkach daje dobre efekty i zapobiega oraz leczy siwiznę. Siwe włosy mogą pojawiać się bowiem już u bardzo młodych osób i dodają lat.

Siwienie włosów – jak do niego dochodzi?

Siwienie zwykle zaczyna się po 30. roku życia, a większość osób pierwsze oznaki siwienia zauważa w wieku około 35 – 40 lat. Fizjologiczne siwienie zaczyna się zwykle od skroni oraz od czubka głowy. Wbrew powszechnej opinii nie da się osiwieć w jedną noc, jest to bowiem, który zaczyna się na etapie wzrostu włosa. Siwe włosy pojawiają się pojedynczo i nierównomiernie.

Wpływ na pojawienie się pierwszych siwych włosów ma jednak wiele czynników, odpowiedzialne są za to głównie predyspozycje genetyczne, ale także wpływ otoczenia – zanieczyszczenie, częste wystawienie na działanie promieni słonecznych, nieodpowiednia dieta, niedobory witamin czy stres sprawiają, że nowe pokolenia coraz szybciej siwieją. Przedwczesne siwienie ujawnia się nawet u osób poniżej 20. roku życia.


Dlaczego siwienie występuje, kiedy pojawiają się braki melaniny?

Wynika to ze starzenia się melanocytów, które produkują mniej intensywny barwnik. Pojawiają się pojedyncze włosy pozbawione barwnika, które przyjmują kolor keratyny – naturalnego budulca włosów.

Sposoby na zatrzymanie siwienia

Czy siwienie można zatrzymać? Jest to możliwe, tabletki z melaniną dają dobre efekty i pomagają zatrzymać, a nawet cofnąć procesy związane z siwieniem. Melanina zawarta w suplemencie uzupełnia braki wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania melanocytów. Wybierając tabletki z melaniną na siwe włosy należy zwracać uwagę jednak nie na jej zawartość w suplemencie, ale odpowiednio dobrana proporcja względem innych składników. Tylko po odpowiednio zbilansowanym suplemencie można oczekiwać efektów. Obecnie najlepszymi na rynku tabletkami są Gray Protect, których skład został zaprojektowany z myślą o jak najbardziej efektywnym działaniu. Rozwiązaniem siwienia może być melanina w tabletkach – efekty jej działania zaskoczą każdego!

Oprócz stosowania tabletek warto także ograniczyć stres, poprawić dietę i zadbać o prowadzenie zdrowego trybu życia. Warto pamiętać o tym, że siwienie nie zachodzi w jeden dzień. Tak samo w jeden dzień nie zobaczymy efektów działania tabletek. Regularnie stosowane z pewnością jednak przyniosą oczekiwane efekty, a siwe włosy odejdą w niepamięć.

Źródła:
 1. Łuczak-Zielkiewicz, Izabela, and Mirosław M. Szutowski. „Wartość diagnostyczna włosów.” Biuletyn Wydziału Farmaceutycznego. WUM 8 (2013): 56-64.
 2. Frąk, Dorota. „Rozpoznawanie barw i form kolorystycznych stosowanych we fryzjerstwie 514 [01]. Z2. 05.”

6 myśli na temat “Melanina w tabletkach na siwienie włosów

 • 9 sierpnia 2019 o 17:23
  Permalink

  Ojoj, ile to ja się naszukałam sposobów, jak się pozbyć siwych włosów. Próbowałam odsiwiacza dla kobiet, ale z marnym skutkiem. O melaninie w tabletkach jeszcze nie słyszałam, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebym spróbowała. Tylko jakie konkretnie tabletki polecacie? Chodzi mi o nazwę producenta itd. Ja nie potrafię nic znaleźć.

 • 17 września 2019 o 15:41
  Permalink

  Moje siwe włoski zawsze farbuję, dlatego przez większość miesiąca nikt nawet nie wie, że mam już siwe włosy.
  Jednak brałam tabletki z melaniną (na pewno słyszeliście o tych suplementach na opaleniznę, właśnie takie miały w sobie melaninę, ale już nie pamiętam firmy), miały zapewnić bardzo ładny koloryt skóry, poprawić jej wygląd. Ja tam nic nie zauważyłam, TYM BARDZIEJ NIE ZAUWAŻYŁAM WPŁYWU NA SIWE WŁOSY.

  • 23 października 2019 o 17:34
   Permalink

   Pewnie tak jak napisali w artykule – melanina nie może być sama, ale powinna być z innymi składnikami. Może proporcje były nie takie i organizm w ogóle melaniny nie wykorzystał? A może za krótko je brałaś? Ciężko powiedzieć.

 • 7 listopada 2019 o 07:44
  Permalink

  Tabletek z melaniną nie brałam, ale miałam przez chwilkę takie z beta karotenem. Podobało mi się jak wyglądała po nich moja skóra. Co do siwych włosów – akurat w czasie brania tych tabletek je zauważyłam. To pewnie przypadek, ale z drugiej strony takie tabletki na pewno nie hamują siwych włosów.

  • 18 listopada 2019 o 15:51
   Permalink

   Mnie też męczy siwizna 🙁
   Nie wiem co już z nią zrobić – próbowałam wszystkich odsiwiaczy i farb do włosów, ale wszystkie podrażniły mi bardzo głowę a włosy zaczęły się sypać garściami.
   To ja już wolę być siwa niż łysa!

   PS. Ja żadnych tabletek z melaniną nie znalazłam… nie wiem czy to nie pomyłka. A może jeszcze w Polsce ich nie ma?

   • 14 grudnia 2019 o 08:21
    Permalink

    Zdecydowanie nie próbowałaś wszystkiego!
    I to na pewno nowość w Polsce, co prawda nie mają melaniny, ale mają miedź, która jest niezbędna, żeby melaninę produkować. 🙂 Wtedy organizm radzi sobie doskonale sam i nie trzeba mu niczego więcej dostarczać. Miedź = dużo melaniny = brak siwych włosków!
    Ja biorę miedź w tableteczka razem z biotyną i innymi składnikami, które odżywiają świetnie włoski! Przydałoby Ci się to skoro mówisz, że masz zniszczone włosy… A która kobieta nie ma po farbowaniu? I przynajmniej nie musisz marnować czasu na farbowanie, odsiwianie i inne rzeczy… Tabletkę można przyjąć praktycznie w każdym momencie dnia.
    A przy dzisiejszym tempie życia to wiadomo doskonale, że nikt nie ma czasu na łykanie miliona tabletek.
    Boże, zachwalam strasznie, ale moje włosy wyglądają najlepiej od czasów… wstyd się przyznać, ale liceum! A tu zaraz 40stka… 🙂
    To oczywiste, że efekty nie będą na drugi dzień, ale za to na drugi miesiąc już tak. Im szybciej zaczniesz, tym szybciej będą efekty, tym bardziej jak są promocje na https://grayprotect.pl

    Żałuję, że wcześniej o tym nie wiedziałam. Pewnie mogłabym zapobiec siwiźnie zamiast czekać aż się pojawi i walczyć z już gotowym problemem. Ale mądry Polak po szkodzie!

Dodaj komentarz