Siwienie ze stresu nie jest mitem! Badania potwierdzają!

 

siwienie włosów a stres

Dotyczy każdego, bez wyjątku – starzenie się, które wywołuje zmiany zewnętrzne oraz wewnętrzne w organizmie. Wśród tych, które związane są z wyglądem, jest siwienie włosów. Pojawienie się pierwszego siwego włosa na głowie, to jednak nie tylko oznaka starości. Zmiana jego pigmentu wynika zarówno z wieku, jak i innych czynników, w tym trybu życia. To, jakie emocje towarzyszą nam w ciągu dnia, może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Codzienny pośpiech i problemy często są źródłem stresu – zarówno w miejscu pracy, jak i w domu. Ten, jak dowodzą badania – może przyspieszyć proces siwienia włosów.


Nawigacja:

Siwienie ze stresowych sytuacji występuje!

Mitem jest, że siwizna pojawia się tylko i wyłącznie w okresie starości, a jej jedyną przyczyną jest wiek. O tym, kiedy rozpocznie się proces zmiany pigmentu włosa na bezbarwny, w dużym stopniu decydują geny. Jedni mogą pierwszy siwy włos na swojej głowie dostrzec już w wieku 30 lat inni, mając 50 czy nawet 60 lat. Nie ma jednej reguły dla każdego przypadku kiedy wystąpi siwizna i z jaką intensywnością z jednego kosmka włosów, przeniesie się na cały obszar głowy. Co ciekawsze – pierwsze oznaki siwienia mogą pojawić się w wieku młodzieńczym, co określa się przedwczesnym siwieniem. Wpływ na to ma wiele czynników, w tym styl życia jednostki, pielęgnacja włosów oraz choroby.


Czy stres wpływa na produkcje naturalnego pigmentu włosów?

Towarzyszy nam na co dzień, przede wszystkim w sytuacjach nowych i problematycznych – stres, czyli reakcja organizmu na okoliczność, która zaburza jego równowagę. Może być wywołany przez błahe sytuacje, jak np. kolejkę w sklepie, ale też poważne – np. śmierć kogoś bliskiego, ciążę itd. Niezależnie od tego, co go powoduje, długotrwałe uczucie napięcia – ma negatywne skutki dla organizmu.

Postępująca siwizna na skroni a spowolnienie melanocytów

Zanim pojawi się odpowiedź na to pytanie, należy odpowiedzieć na inne – skąd bierze się barwa włosów? W organizmie występują komórki melanocyty, które odpowiadają za kolor włosów, produkują one barwnik – melaninę. Wraz z wiekiem ilość wytwarzanego pigmentu jest coraz mniejsza, co powoduje, że włosy stają się siwe. Proces ten nazywa się stresem oksydacyjnym i jest naturalnym zachowaniem organizmu, wynikającym z jego starzenia. Również stres, który towarzyszy ludziom w codziennych sytuacjach, jak pokazują badania – może przyspieszyć proces siwienia włosów.

Im więcej stresu, tym większe prawdopodobieństwo szybszego siwienia włosów

Nie działa tu jednak zasada natychmiastowego „osiwienia z nerwów”. Siwizna może pojawić się wcześniej, niż jest to fizjologicznie uwarunkowane, pod wpływem częstego stresu. Nie od razu, ale jako długotrwały proces. Melanocyty wolniej produkują melaninę, w wyniku czego włosy zmieniają etapami kolor na siwy. W przypadku kobiet i mężczyzn siwienie włosów przebiega inaczej. U kobiet najpierw pojawia się siwizna na skroniach, następnie barwę zmieniają włosy po bokach głowy, potem szczyt głowy, a na końcu – jej tył. U mężczyzn siwienie rozpoczyna się od zarostu na twarzy, kolejne zmiany przebiegają tak samo, jak u kobiet.


Co zrobić w sytuacji, kiedy mamy w życiu zbyt dużo stresu?

Jesteśmy narażeni na stres w wielu sytuacjach każdego dnia. Możemy przeciwdziałać jego działaniu, poprzez włączenie do planu dnia odpoczynku, o którym tak wielu z nas zapomina. Tempo życia, które narzuca sobie wielu ludzi, powoduje, że brakuje w nim miejsca na chwilę tylko dla siebie. Warto też zadbać o prawidłową dietę – bogatą w witaminę B, która działa wzmacniająco na włosy i utrzymanie ich koloru. Znajdziesz ją w takich produktach jak: owoce – banany, melony, pomarańcze, warzywa – brokuły oraz w jajach, mięsie kurczaka i pestkach słonecznika. Negatywne działanie dla całego organizmu, w tym włosów mają używki – papierosy, alkohol, dlatego warto z nich zrezygnować, aby móc cieszyć się pięknymi, zdrowymi włosami.

Dla najlepszych rezultatów my polecamy sprawdzone kapsułki Gray Protect!

Na rynku farmaceutycznym można też znaleźć leki, głównie suplementy diety, które działają przeciw siwieniu włosów, ale także ograniczają stres. Wśród nich są kapsułki GRAY PROTECT – doceniane przez specjalistów oraz klientów. Dlaczego? Produkt jest wielofunkcyjny – powstrzymuje oddziaływanie na organizm negatywnych czynników, również stres. Za pomocą właściwości regenerujących – przywraca włosom zdrowy wygląd i naturalny kolor. GRAY PROTECT przeciwdziała stresowi oksydacyjnemu – zaburzeniom równowagi organizmu. Kapsułki bogate są w minerały i substancje, które biorą udział w tworzeniu struktury włosa. Z GRAY PROTECT twoje włosy odzyskają kolor i blask, a pierwsze zmiany zauważysz już po tygodniu kuracji.

Źródła:
  1. Wach-Mińkowska, Beata. “Planowanie zabiegów trwałego ondulowania i prostowania włosów 514 [01]. Z5. 02.”
  2. Ceraulo, Ella, and Marta Jabłońska. “Rynek kosmetyków do włosów.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *